Innovatsioon andetutele: Kõige lihtsam viis millegi enneolematu loomiseks

Majandusseisakust väljatulemiseks soovitatakse tegeleda ekspordiga. Tore. Kes on kunagi elus ekspordiga tegelenud, teab, kui sisutu see nõuanne on. Keegi ei oota meid – oodatakse midagi enneolematut. Aga kui su vaarisa pole olnud Edison ja vaarema Marie Curie, siis ei pruugi sul leidlikkuseks geene leiduda. Mida sel juhul teha? Kui ühe parema innovatsiooniteemalise raamatu „Medici efekt“ autor Frans Johansson Eestit külastas, siis pani Endrik Randoja kirja mõnedki tema mõtted.
Millegi totaalselt uuega üllatada tundub ilmvõimatu. Hiinas avatakse iga tund neli-viis tehast. Zara toob uued rõivad letile 15 päevaga alates joonistest. Dubaist on saanud üks maailma finantskeskusi. Ettevõtted eksisteerisid vanasti 25–35 aastat, nüüd aga 10–15 aastat. Apple on Sony muusikaärist peaaegu välja söönud.

Kui Apple’i reklaame vaadata, paistavad need välja nagu kommireklaamid. Aga äkki ongi eeskuju võetud kommitööstuselt?

Kuidas suudavad Kesk-Aafrika termiidid hoida pesades munade säilimiseks vajalikku 31 kraadi nii öösel, mil sooja on vaid 5 kraadi, kui ka päeval, mil sooja on üle 40 kraadi? Õhukanalite süsteemi abil. Arhitekt Mick Pearce tegi sama Harare Eastgate’iärikeskusega Zimbabwes. Ta ühendas oma arhitektiteadmised termiitide kogemusega ja lõi Kesk-Aafrikasse energiasäästliku maja, kus puudub konditsioneer. Parim viis uute ideedega väljatulekuks on ristata eri valdkondade ideid, mis tunduvad esmapilgul mitte sobivat.

Cherokee indiaanlase ja rootslase verd innovatsiooniuurija FransJohansson nimetab sellist valdkondade segamise nähtust Mediciefektiks. Medici perekonna pangandusdünastia kutsus Firenzesse Itaalia kuulsad kultuuritegelased ja leiutajad ning lõi neile võimalused oma kogemusi kombineerida ning üksteiselt õppida.

Miks on Medici efekt nii oluline innovatsioonis? Sest uued ideed kipuvad olema vanade ideede kombinatsioonid. Edison leiutas pesasse keeratava lambipirni, võttes eeskuju keeratavalt korgilt. Kuid ideede kombineerimisel tuleb vältida tavalisi seoseid. Ämblikku ja võrku ristates ei saa me midagi eriti uut teada. Kuid ämbliku geene ja kitsepiima ristates suutsid Kanada teadlased luua uue ülitugeva materjali, mida kasutatakse näiteks kuulivestides.

Otsi ideid teistest valdkondadest ja proovi neid omal alal rakendada. Kusjuures sa ei pea olema tingimata number 1. Kõik tahavad olla esimesed ning trügimine ühe ja sama eesmärgi poole tekitab suure ummiku. Kogu aeg asju üha paremini teha on väga raske. Kergem tee number 1ks saada on avastada midagi uut.

Marcus Samuelsson on rootsi kokk, kes avas New Yorgis Skandinaavia restorani. Ta ei olnud kaugeltki parim kokk, kuid ta viis kokku Skandinaavia, Aasia, Ameerika ja Prantsuse köögi ning leiutas New Scandinavian Cuisine’i – uue Skandinaavia köögi. Täna on ta number 1 Manhattanil.

Järgnevalt mõned näited, mis on uute ideede leidmisele kaasa aidanud:

Värba mitmekülgne meeskond, kes mõtlebki innovaatiliselt. Dubais elab 15% nn dubailasi. Ülejäänud on sisserändajad, kelle jaoks on Dubai soov saada rahvusvaheliseks äri- ja innovatsioonikeskuseks atraktiivne olnud. Nii rakendavadki nad oma ideed just Dubais, aidates selle piirkonna arengut kiirendada.

Rakenda tööle olemasolevad erisused. Innovaatilise kliima loomiseks ei ole vaja luua Dubai-sarnast tõmbekeskust. Sa võid ära kasutada ka oma tänaseid töötajaid ja paluda neil uusi tooteid välja mõelda. Pepsico otsustas näiteks luua etnilised töörühmad ning ladinaameeriklased tegid ettepaneku tuua turule quacamole-maitselised kartulikrõpsud. Neid osteti ainuüksi esimesel aastal enam kui 100 miljoni dollari eest.

Kasuta ära soolisi erinevusi. Volvos sündis ideeauto, mille loomise ajurünnakus osalesid ainult naisinsenerid. Neilt tuli sadu ideid, mis lähtuvad nende endi eelistustest. Näiteks ei meeldi naistele kapoti avamine – tänapäeval ei olegi ju seda õieti muuks tarvis kui aknapesuvedeliku lisamiseks. Naised aga paigutasid selle mahuti auto küljele ning selle täitmiseks oli vaid vaja kork maha kruvida. Naiste väljatoodud uuendus on edaspidi eeskujuks kõigi Volvo mudelite arendamisel.

Kasuta teiste tööstusharude meetodeid. H&M kasutab tippdisainerite abi selleks, et inimesi poodi meelitada. Mis sest, et Lagerfeldi riided ja aksessuaarid lõpevad otsa mõne minutiga! Meediakajastus viib H&M kuvandi uuele tasemele ning ka müük ei kannata, sest konkreetsest kaubast ilma jäänud inimesed on nõuks võtnud midagi ikkagi samal päeval osta. Või Heinz oma lilla ketšupiga – selle trikiga tõmmati tarbija tähelepanu tavapäraseks muutunud ketšupile ning kasvatati kõikide Heinzi ketšupite müüki. See tähendab, et kõrgmoelt on õppida paljudel tööstusharudel, olgu see siis tarbemood või toidutööstus!

Meeskonnad, kuhu kuuluvad paljude osakondade inimesed, on pikas perspektiivis produktiivsemad kui sarnase taustaga inimeste tiimid. Kuigi läbiproovitud koosseisuga meeskond võtab kiiremini kohalt, on segatiimid juba mõne nädala pärast efektiivsemad. Mitmed IT-firmad ongi oma osakonnad segi paisanud ning pannud töötajad ühise eesmärgi nimel tööle. Näiteks ei istu enam programmeerijad ühes maja otsas ja disainerid teises, vaid töötavad külg-külje kõrval.

Kaasa inimesi. Näiteks Googles on kaht tüüpi innovatsiooni. Üks põhineb visioonil, mille on andnud asutajad. Aga samas on kõigile töötajatele antud võimalus mõelda 20% oma tööajast Google’iga seotud arendustele. Just töötajatelt on tulnud ideed G-maili ja Google Earthi asutamiseks.
Proovi läbi nii palju ideid kui vähegi võimalik. Uute IT-arenduste puhul on reegliks, et need peavad juba prooviversioonis kasumit tootma – alles siis antakse projektile viimane lihv. See tähendab, et algatuste kulu tuleb viia madalale ja proovima peab palju kordi. Ebaõnnestumine on sellesse mudelisse sisse kodeeritud ja aktsepteeritav.

Mõtle riskide peale teisiti. Lepi sellega, et iga uuendusega kaasneb ebaõnnestumise oht. Kui ABS-pidurid kasutusele võeti, tehti Müncheni taksode peal uuring. 150 olid varustatud ABS-piduritega, 150 mitte, kuid mõlemad tegid mõõteperioodi jooksul sama palju avariisid.

Kokkuvõtteks
Innovaatilised meeskonnad genereerivad ja rakendavad rohkem ideid. Firma, kes tootis Edisoni jaoks lambipirne, on tänaseni pildil ning tegeleb fiiberoptika ja LCD-ekraanide klaasiga. Nad loovad tuhandeid leiutisi aastas. Prince´il on üle 1000 laulu, mida pole avaldatud. Branson on lükanud käima üle 350 ettevõtte. Virgin Recordsi kõige edukam plaat oli Mike Oldfieldi „Turbular Bells“. See on omakorda Medici efekti tulemus, mis saadud klassikalise ning rokkmuusika ristamisel…

Me ei oska ette näha, millised ideed töötavad ja millised mitte. Sellepärast on innovaatilisemad need, kes proovivad rohkem. Ning kõige odavam võimalus leida midagi enneolematut on üksteise kogemuste, ideede ja oskuste kombineerimine.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s