Viljar Moorits: ellujäämise strateegiad Eesti tootjaile aastaks 2010

Kui meie tootmisfirmad ei taha sel või järgmisel aastal välja surra, tuleb neil alanud aastal valida kolme strateegia vahel, kinnitab tootmisfirmade arendamisele spetsialiseerunud Viljar Moorits.

1. Esimene strateegia on kõige viletsam valik. Sa paned oma poe kinni või kolid tehased ida poole, et odava tööjõu abil veel mõnda aega ebaefektiivset tootmist jätkata.

2. Teine valik on arendada oma tooteid ise edasi ning müüa need ise lõppkliendile maha. Piltlikult öeldes teed sa lauajala asemel valmis terve laua. Seda teed on läinud nt Baltika oma rõivastega ning Krimelte ehitusvahtudega. Selline tarneahela lõpust ettepoole liikumine on kõige kasumlikum, kuid nõuab ka kõige rohkem aega ja raha.

3. Kolmas tee on spetsialiseeruda väikepartiide efektiivsele tootmisele, võttes aluseks timmitud e lean-tootmise põhimõtted. Tootmine algab siis, kui tellimus tuleb, ning toota suudetakse väga paindlikult ja väikeste varudega. Piltlikult öeldes: sul on töös väga palju eri tüüpi lauajalgu, mida ettevõtte hakkab tooma alles siis, kui tekib nõudlus. Sellise tootmisettevõtte näiteks on meil TartusIlves-Extra, kus on korraga töös suur hulk erinevaid väikepartiisid. See on tee, mis on kõige 90%le Eesti tootmisfirmadest kõige sobilikum.

Viljar Moorits on juhtimiskonsultatisoonifirma Echo OÜ juht ja konsultant.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s