Kuidas hoida suhteid tööl? Samamoodi nagu abieluski!

Directorile jäi pihku Psychology Today detsembrinumber, kus antakse punkthaaval hüva nõu, kuidas säilitada häid suhteid abielus. Kuid samu asju, ehk küll väikeste eranditega, saab teha ka töö juures. Jaana Liigand toob sinuni mõned juhised ja õpetused.
**
Me kõik võime üles loetleda hulka igasuguseid ära’sid, millest suhetes tuleks hoiduda: ära vingu, ära süüdista, ära arva, et teine loeb su mõtteid… Kuid tõeliselt head suhtlejad on ära tabanud tõelise saladuse – manitsuste asemel mõtle hoopis läbi, mida kindlasti peaks tegema. Siin on mõned juhised.

Ole tänulik
Tänusõnade ütlemine kolleegile võib tunduda imelihtne, kuid see on väga suure kaaluga – tänulikkus ongi pikaajaliste suhete üks võtmesõnu. Tänulikkus aitab meil meenutada teineteise häid omadusi, nii et rõhutada tuleks just teise inimese osa: „Aitäh, et sa aitasid mul selle aruande lõpetada – sa oskad tõesti hästi kõik lahtised otsad kokku võtta,“ selle asemel, et keskenduda iseendale: „Aitäh, et aitasid mul aruannet lõpetada, ma olin juba nii väsinud.“

Tee nalja
Kiire töötempo juures on naljategemine esimesi asju, mis kipub ära jääma. Kuid pea meeles, et huumor on parim viis lahendusi leida, eriti konfliktsituatsioonides. Nalja võib alati visata enda üle, vahel võib ka sõbralik aasimine omal kohal olla. Näiteks võid anda oma kolleegile, kes pidevalt igale poole hilineb, hüüdnime Unimüts, ja lisada sõbralikult, et ta võiks oma äratuskellale rohkem tähelepanu pöörata. See mõjub palju paremini kui ametlik märkus.

Rõõmusta õnnestumiste üle
Kindlasti on tore, kui tööl on olemas head kolleegid, kes aitavad rasked ajad üle elada. Kuid ka headel aegadel on tugi hästi oluline. Suhetele aitab kindlasti kaasa see, kui sa pöörad tähelepanu teiste edusammudele ja saavutustele; uurid, kuidas neil läheb, kiidad ja rõõmustad koos nendega. Uuringud on näidanud, et teineteise saavutustele kaasaelamine pakub suuremat pikaajalist rahulolu kui raskete kogemuste jagamine omavahel.

Kasuta fantaasiat
See võib tunduda naiivne, kuid uuringud on näidanud, et inimesed, kes idealiseerivad oma kaaslasi, on õnnelikumad. Seega vaata vahel realistlike hinnangute kõrval oma kaaslasi pisut ka läbi roosade prillide ning keskendu nende headele omadustele. Kas meie juht pole mitte suurepärane innustaja? (Mis sest, et ta vahel asju unustab ja projektide lõpetamine jääb alati teiste teha.)

Täisversiooni loe Directori märtsi numbrist.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s