Mis teha, kui sulle avalikkuse ees sisse sõidetakse?

Kumb on osavam raskete küsimuste eest kõrvale põiklema, kasEdgar Savisaar või Andrus Ansip? Raske öelda, aga seda kunsti valdavad mõlemad hästi, ehk vaid keskerakondlane Kadri Simsonon nendega võrreldav.

Paraku ei ole see ainuõige käitumisviis mitte ainult poliitikuile, vaid kõigile, keda avalikkuse ees kritiseeritakse. Harvardi ärikooli teadlaste Todd Rogersi ja Michael Nortoni katsed näitasid, et osavaid demagooge hindab publik märksa rohkem kui ausaid vastajaid, kelle stiil on konarlikum. Nii et avalikus esinemises valitseb vorm paraku sisu üle.

Kommunikatsioonibüroo Communispond asutaja Kevin Daleyannab ajakirjas Psychology Today paar soovitust, mida kasutada, kui keegi sulle avalikult sisse sõidab:

Raske õppustel, kerge lahingus. Üldiselt on need olukorrad teada, kus sa raskete küsimuste rahe alla võid sattuda. Kirjuta need küsimused enne üles ja mõtle vastused läbi.
Sõnasta küsimus ümber. Kui sa küsimust kordad, võidad mõtlemiseks mõned lisasekundid. Samas saad sõnastust endale veidi soodsamaks muuta.
Ole abstraktsem. Laienda arutluse all olevat küsimust, mis võimaldab rääkida ka teisel, probleemsest laiemal teemal.
Vasta kogu publikule. Kui keegi publiku seast küsimuse esitab, siis ära pöördu vastates otse tema poole, sest ta võib sind pommitada kohe uue küsimusega.
Kütkesta oma kuulajaid. Kui rääkija on huvitav, siis annab publik talle peaaegu kõik andeks.

Psychology Today, oktoober 2009

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s