Tähelepanu, ettevõtjad! Jupiteride ja kuude aeg on käes!

Me teame tõhusat majanduskasvu retsepti!
Kas olete nõus kaasa mängima?
Igaüks teab, et Maal on üks kaaslane, Kuu. Mitu Kuud on Jupiteril, päiksesüsteemi kõige kaalukamal planeedil? Neli suurt Kuud: Io, Europe, Ganymede ja Callisto, ja veel üle 50 väikese Kuu.
Maailmaruumi analoogiat kasutades mõtleski ettevõtjate koolitajaMarju Unt välja majanduskasvu koostöömudeli. Jupiteriks oleksid juba tublilt toimivad kaalukad ettevõtted, uutest ettevõtteist saavad Kuud. Neid seob ühine huviorbiit.

Kuumad kanapirukad otse ahjust
Jarno Hermet
elab Valgamaal Tagula kandis ning peab Linnu talu kanafarmi. Need kanad, kes tema kanalas kasvavad, ei ole broilerid, vaid märksa väiksemad, kes munevad ilusaid kollase rebuga kanamune. Tal on mitmeid häid plaane, mida veel võiks teha, kuid kõike ise ei jõua. Linnu talu inimesed on oma köögis välja timminud väga maitsva kanapiruka retsepti. Kui hea oleks kaubanduskeskuses neid lõhnavaid pirukaid otse ahjust võtta ja müüa! Tõsi, ise ei jõuaks Jarno neid küpsetada, küll aga müüks ühele tublile kodukandi pirukaküpsetajale hea hinnaga kanaliha.

Mõned korrad on ta ka koera jaoks praeahjus kanakaelu küpsetanud ja koer sööb neid suure rõõmuga. Jarno kanala toel saaks keegi koeratoidu tootmise panna käima. Ja keegi võiks kasvatada suure kanala kõrval neid kõige õnnelikumate kanade mune – miks mitte!

Nahakunstnike paradiis ümber kingapoe
Tallinnas Rataskaevu tänaval peab Vivian Unt ilma mingi kahtluseta Eesti kõige tähelepanuväärsemat kingapoodi Vivian Vau. Väikesed elegantsed kingapartiid ja käekotid on mõeldud välja Eestis, aga neid toodavad Viviani näpunäidete järgi Veneetsia ja Naapoli disainerid ja kingameistrid: just Itaalias on kogu maailma parimad teadmised ja oskused naistekingade tootmiseks. Sestap valiski Vivian neid täitma keerulist ülesannet – luua kingi, mis on ühtaegu kaunid ja mugavad, alates väikstest (34) kuni väga suurte numbiteni (45).
Poe algusest saati müüb Vivian Vau ka dr Mauchi kingi nendele naistele, kelle töö nõuab palju püstijalu olemist.

Ka Vivian saaks kaasa aidata mitme uue äri tekkele. Ta saaks Itaaliast tuua väga head nahka kunstnikule, kes teeks kõrvalmajas valmis kingade ja käekotiga sobiva vöö või tuuniks kinga isikupärase pandla või liblikaga. Üle tee võiks aga olla korralik sukapood ning hoolduskingsepp, kes kevadeti talvesaapad üle vaatab ja need uueks talveks korda seab.

Turismifirma otsib… asendustalunikke
Aira Suvi ettevõtmine Discover Baltics kasvas välja tema kunagisest firmast Aira Matkad, mis võttis Eestis vastu peamiselt Soome turiste. Nüüd on firma kasvanud, korraldades ka siitmaa-rahvale reise ja konverentse, lisaks aitab Aira praegu Tartus Villa Margaretha hotelli turule tuua.

Aira aga ei vaata praegu ringi mitte reisisaatjate järele, vaid otsib hoopis usaldusväärseid asendustalunikke – kuidas muidu saaks Tartu- või Mulgimaa talunik suve ajal lõunamaale sõita? Samamoodi kuluksid Aira firmale ära usaldusväärseid ettevõtjaid, kes pakuksid reisil oleku ajaks puudega inimeste hooldusteenust, viiksid koerad jalutama ning kastaksid muru ära.
* * *
Marju Unt, ettevõtjate koolitaja ja Jupiteride-Kuude majanduskasvu mudeli idee autor, ütleb nõnda: isegi kui sa oled kõige andekam ettevõtja, ei saa sa lõpuks ikkagi olla üksik lilleke töötute meres, ainus rikas külas.

Mõelge selle peale, et igal nädalal tuleb Eestis juurde mitu SEBE busstäit töötuid. Mitte miski ei aita neid/meid paremini, kui elu võtmine enda kätte, ettevõtjaks hakkamine. Enamik maailma firmasid ongi loodud seetõttu, et juhile oli vaja tööd! Aga ettevõtte alustamine tänases langevate turgude maailmas…jube riskantne?

Eestlastena oleme nüüd omas riigis peremehed – kas me suudame iseseisva riigina tegutseda, igaüks oma oskused ja raha parimal võimalikul moel rakkesse panna, mitte oodata, et äkki keegi kusagilt kunagi teeb vahva pakkumise….

Need, kelle äri toimib, võiksid mõelda sellele, kas ja kuidas olla Jupiter. Kuidas luua oma orbiidile Kuud, investeerides selle tekkesse kas kliendibaasi, olulist oskusteavet või/ja raha. Eeskätt aga tuge. Mõistagi nii, et Jupiteri ärimudel ei kannataks, vaid võidaks. Rõhutan, et siin pole tegemist heategevusega, vaid ikkagi klassikalise ärimudeliga: aidates teist, kasvatad sa lõppkokkuvõttes ju oma äri.

Toon võrdluse inimbeebide vallast. Üks olulisemaid riikide edukuse näitajaid on imikute suremus esimesel eluaastal. Arenenud riikides on see üliväike. Ettevõtete suremus on kogu maailmas kahetsusväärselt suur, pärast esimesi tegevusaastaid jätkavad vaid pooled.
Kas ettevõtete varane suremus on paratamatu looduslik valik? Või on seda võimalik vähendada, luues soodsamat kasvukeskkonda just varajases elufaasis? Kuidas beebi eest hoolitsemist tõlkida vastsündinud ettevõtete keelde? Ma näen Jupiteride-Kuude protsessi kui võimsat vahendit ettevõtete suremuse vähendamiseks.

Jupiteriks olemise eeldus on see, et ettevõtja, olgu ta nimi Jaan, on oma ettevõtte asjalikult käima saanud, tal on tubli ja ustav kliendibaas, tal on oma orbiit. Jaan mõtleb laiemalt kui ainult rahateenimisest või firma ellujäämisest. Jupiter Jaan oskab ja tahab mõelda kaalukalt kui kodanik (raha peab jääma meie külasse; ma tahan, et mu lapsed elaksid jõukas ja vabas Eesti riigis! Ja mina teen midagi selle heaks ära). Ta oskab ka mõelda nagu kaugele jõudnud äriliider: ma tahan ja suudan aidata teisi, kes alles sellel keerulisel teel alustavad!

* * *

Näen kolme suurt vaala, mis Jupiteride ja Kuude mõtteviisi mõistmiseks ja rakendamiseks on vajalikud.

Esiteks: usaldus
Jaan teab küll, mida tema kliendid, kes teda usaldavad, veelgi vajaksid. Aga tal endal pole jõudu või huvi sellega tegeleda. Jupiter Jaan julgeb jagada oma ettevõtte kuldaväärt vara, kliendibaasi, algajaga, oma potentsiaalse Kuu Volliga, nii et Volli vastsündinud ettevõte ei alustaks kõledast tühjusest, vaid Jaaniga ühisel orbiidil, partnerina tema sissetöötatud ärile. Kui Kuu ehk Volli ettevõte pakub täiendavat teenust, mis Jupiter Jaani ärimudelit rikastab ja tema kliente õnnelikumaks teeb, on mõlemad võitjad.

Teiseks: asjakohase tarkuse viljakas rakendamine
Jaan saab oma praktilise ettevõtjatarkusega Volli alustavat firmat väga tõhusalt aidata. Jaan ei mõtle algajast Vollist ega toimi nagu tavaline mentor, kes seisab kaugel oma nõustatavast ettevõttest, vaid kui ühise huviorbiidiga seotud partnerist!

Mõistagi on siin ohtlikke karisid (ega ettevõtlus polegi nõrganärvilistele), aga hea tahtmise ja targa toimetamisega ning ühise edu nimel on neid loodetavasti võimalik ette näha ja vältida. Pole välistatud, et ühel päeval saab Volli Kuust hoopis suurem Jupiter, kui oli Jaani oma. Aga Jaan kasvab ju koos Volliga!

Kolmandaks: riskide vähendamine algaja jaoks
Kuivõrd Jupiter Jaan on investeerinud Volli Kuusse, on ta huvitatud Kuu tõhusast toimimisest. Nende koostöö annab mõlemale tubli konkurentsieelise.

* * *

Nii et armsad Jupiterid, looge oma Kuude-süsteem, aidake oma Kuud liikuma ja te veendute, et selles mängus kaotajaid ei ole.Mõelge, miks Holland, iseenesest pisike maa, on äriliselt nii tubli? Sest ajalugu on neile õpetanud: tammi tuleb ehitada üheskoos.Neil istub see teadmine sees nagu suur ja väike vereringe.

Ettevõtjad on ju rahvuslik rikkus. Mõelge sellele, et üheks Eesti tunnuslause kandidaadiks enne Welcome to Estonia’t oli Little country that CAN – väike riik, mis suudab. See iseloomustab eestlaste põlist visadust päris hästi. Me suudame ju!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s