Eesti firmad hakkavad looma kosmoseagentuurile lahendusi

Eesti riik ja Euroopa Kosmoseagentuur (ESA) kirjutasid sel kolmapäeval Pariisis alla lepingule, mille järgi rahastatakse 12 Eesti arendus- ning tehnoloogiaprojekti, millele ESA loodab tulevikus rakendust leida.

Euroopa koostööriikide kava ehk PECS lepingu (Plan for European Cooperate State) allkirjastamine võimaldab Eesti ettevõtetel ning teadusasutustel täita Euroopa Kosmoseagentuuri tellimusi ja osaleda ESA rahastatavates projektides.

Eesti riik ja ESA on selleks välja valinud 12 meie ettevõtte ning teadus- ja arendusasutuste tehnoloogiaprojekti. Eestist pärit arengukavad kuuluvad viide valdkonda: kosmoseteadus, maapinna kaugseire, inimese kosmoselend, mikrogravitatsioon ja uuringud, satelliitside ning tööstuspoliitika.

Lepingu finantsraamistik näeb ette, et Eesti riik suunab viie aasta jooksul ESA-le osamaksetena ca 6 miljonit eurot (ligi 94 miljonit krooni) ehk 1,2 miljon eurot (18,78 miljonit krooni) aastas. Teisisõnu katab riik kõigepealt Eesti projektide arenduskulud ning seejärel kohustub ESA omakorda nimetatud tellimused kinni maksma.

Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) innovatsiooni divisjoni nõunik Madis Võõras selgitas, et ESA maksab hiljem tagasi 93 protsenti kõnealusest rahast.

Kolmapäeval sõlmitud lepingu allkirjastas riigi poolt majandusministeeriumi asekantsler Ahti Kuningas. Tema kinnitusel on sõlmitav leping eeskätt tunnustus nendele 12 Eesti projektile, millega ESA näeb võimalust koostööd teha.

Kuningas lisas, et kui ESA nendest projektidest tulevikus midagi kasutusele võtab, on see projektide arendajaile oluline kvaliteedimärk ning toodetele väga hea müügiargument.

Loe lähemalt: http://in.ee/news.php?uid=1333

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s