Esinemishirm ja kuidas sellest üle saada

Kurgus nöörib, süda tahab rinnust välja hüpata ning üldse on tunne, et tahaks minema joosta. Ei, see ei ole kirjeldus haigla intensiivravi osakonna patsiendi seisundist, vaid inimesest, kes enne olulist esinemist ärevuse käes vaevleb. Director toob sinuni mõned soovitused.

***

Ärevus, mis esinemise eel keha või meelt või koguni mõlemaid valdab, on tuttav tunne ka kogenud ja heade esinejatena tuntud inimestele, rääkimata siis neist, kellele see ei ole igapäevane tegevus.

Ärimees ja Tallinna volikogu liige Valdo Randpere möönab, et tunneb endiselt avalike ülesastumiste eel ärevust. „Roosatan siit-sealt, pulss läheb kiireks… Teatud piirini on selline ärevus hea, aga kui see üle piiri läheb, siis enam mitte. Viimane staadium on see, kui kurgus nöörima hakkab – konverentsidel ei ole seda juhtunud, küll aga mõnikord „Laulud tähtedega“ saate alguses, kus kõri oli nii kinni, et laul ei tahtnud hästi välja tulla,“ toob ta näite.

Talle meenub ka esinemine 1999. aasta Pärnu juhtimiskonverentsil. „Olin suhteliselt erutunud, sest sinna oli kogunenud kogu Eesti koorekiht ja konverentsil oli teine tähendus kui praegu. Siis tundsin küll inimeste ette minnes, et teen eksamit teemal „Mida Randpere vahepealsetel aastatel õppinud on“. Aga kõik õnnestus,“ meenutab 1998. aastal Rootsist Eestisse naasnud mees.

Esinemisärevus on loomulik

Tartu Õlletehase juht Tarmo Noop annab küsimusele, kas temagi enne esinemist ärevust tunneb, väga lühida vastuse: „Alati!“ Noop ei suuda küll meenutada oma esimesi avalikke ülesastumisi juhi rollis,  kuid mäletab, et lastemuusikakoolis klaverit õppinud poisina tuli tal ka esineda ning siis juhtus küll vahel, et pea oli korraga tühi.

„Siis improviseerisin, mängisin seni midagi muud, kuni õige pala meelde tuli. Ka konverentsil või mõnel muul avalikul esinemisel peaks olema nii palju enesekindlust, et improviseerida – paar lugu peaks varuks olema, kui õige tekst meelest ära läheb,“ arvab Noop.

Edasi lugemiseks telli oktoobri Director tellimine@director.ee või
helista 625 1859

One response to “Esinemishirm ja kuidas sellest üle saada

  1. Kui huvitab, siis lisainfot leiad ka minu kodulehe loost Videojuhend: Esinemishirm- mida sellega peale hakata?

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s