Oodatav hinnatõus ei ole töötajate palgaootusi muutnud

Viimastel kuudel on avalikkuses palju juttu olnud vältimatust hinna- ja palgatõusust.

Eesti populaarseim tööportaal CV Keskus viis läbi palgaküsitluse oma külastajate seas. CV Keskus soovis teada, kuidas on viimastel kuudel Eesti ühiskonnas aset leidnud sündmused ja arutelud mõjutanud töötajate palgaootusi. Ligikaudu 65% vastanutest on tööga hõivatud, 9% üliõpilased ja ülejäänud 26% on töötud.

Küsitluse põhjal on 49,5% inimestest nõus töötama 12 500-kroonise või väiksema brutopalga eest. Selle aasta juunikuus oli selliste inimeste osakaal vastajatest 49,1%. Alla 10 000 kroonise palgaga on nõus 30,6% vastajatest (2010 juunis 27,5%).  Miinimumpalga eest on täistöökohaga nõus töötama 1,6% vastanutest (2010 juunis  2,1%).  Üle 20 000 kroonist kuupalka soovib aga 15,4% vastajatest (2010 juunis 16,1%).

Hoolimata kärast hinnatõusu ümber ei ole töötajate ootused sissetuleku osas märkimisväärselt muutunud. Väikene nihe on toimunud alla 10 000 kroonise palga soovijate hulgas, seal on vastajate osakaal pisut kasvanud ja seda peamiselt kõrgema palga soovijate arvelt.

Töötajad on tänu majanduskriisile hakanud aru saama, et ettevõtjal ei ole mingit põhjust ega ka võimalust palka tõsta, kui töötaja loodav lisandväärtus ei suurene. Paljud firmad on suutnud siiski oma tootlikkust tõsta ja see tuleb peamiselt sellest, et sama töö tehakse ära väiksema arvu inimestega.

Nüüd, kui mõningates valdkondades on ka müügimahud kasvama hakanud, võib taas tekkida töötajatel tõsisem argument palgatõusu küsimiseks, sest Eestis napib suurema turunõudluse rahuldamiseks vajalikke spetsialiste ja oskustöölisi.

Allikas: CV Keskus AS

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s