Tarmo Toiger: elusast eelarvest

Jack Welch, General Electricu endine legendaarne juht, on kuskil öelnud, et eelarved ei kõlba kuhugi – need vaid piiravad äri tegemist. Kas me saame sellega nõustuda? Jah, aga võib-olla siiski vaid teatud piirini: nii juhid ise kui kogu organisatsioon vajab teatud raame, et siduda eesmärke millegi konkreetsega, ning eelarve annab selleks päris head vahendid.

Teiselt poolt olid just eelarved osaliselt “süüdi” majandusraskuste tekitamises (loodetavasti) möödunud majanduskriisi ajal, kuna need lõid väärkujutelma reaalsusest. Vähe oli neid, kes planeerisid negatiivset kasvu või isegi kahjumit aastaks 2008 ja 2009. Juhtidena uskusime, et küll me ikka toime tuleme, ning toimetasime planeeritud ebarealistliku eelarve tingimustes.

Usun, et edukuse tagab paindlikkus ning adekvaatne info – ettevõtjate rahalised raskused ei tekkinud mitte kiiresti langeva käibe tõttu, vaid teadmatusest, kui kiiresti kulusid kärpida. Viimase algpõhjus oli aga omakorda eelarve ja prognooside vähene kooskõla ehk turult kogutavate signaalide ebaõige tõlgendamine.

Tarmo Toiger on audiitorfirma Ernst & Young juhtivkonsultant

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s