InnoNews uuris Mahekaup OÜ asutajalt ning juhilt Merike Mätaselt, mis plaanidega ta Hiina turule läks.

1. Millega Mahekaup tegeleb. Miks ja kuidas sa Hiina turule läksid?

Mahekapu OÜ ( www.mahekaup.ee) on Eesti kapitalil baseeruv ettevõte, mille eesmärgiks on propageerida tervislikke, keskkonnasäästlikke ja -sõbralikke tarbimisharjumusi ja elustiili. Me tegeleme ökotoodete hulgimüügi- ja jaotusega.
Hakkasin 2009. aasta lõpul, mil Eesti majanduskasv oli selgelt pidurdunud, otsima uusi ettevõtluse arendamise võimalusi maailmas ning otsustasin konkureerida Euroopa Komisjoni ja Hiina valitsuse ühisprogrammi METP, mis on Euroopa Liidu juhtivtöötajate äri- ja koolitusprogramm Pekingis. Mind saatiski edu ja nüüd olen juba pool aastat jälginud turgu, õppinud äritasemel hiina keelt ning arendanud äritegevust.

Hiina äriellu sisseelamisel oli suureks abiks ärikultuuri ning METP programmi koolituste sari, sh suuremate messide külastused, mis oli kahtlemata Hiina mastaapidest arusaamiseks väga oluline. Lisaks ei saa alahinnata hiina ärikeele õppimise olulisust. Kohalikku keelt valdamata, on ärisuhete loomine ja arendamine Hiinas aeganõudev ja kulukas, et mitte öelda et võimatu.

2. Elad praegu Pekingis. Kas Euroopast saab üldse juhtida äritegevust Hiinas?

Olen üle 15 aasta ettevõtluses olnud ja mu kogemus ütleb, et iga ärimees peab ise oma investeeringu ja äriidee hinda teadma ning selle elluviimiseks ja ellujäämiseks väärika meeskonna valima. Aktiivne osalemine Hiinas ülipopulaarsetel nn networking-üritustel ehk siis äritutvuste loomise üritustel, mis toovad kokku eri taustaga osalejad, on jätnud mulle mulje, et Hiina on innovatsioonile, soovidele ja ettepanekutele väga kiiresti reageeriv ärikeskkond.

3. Mida peaks Eesti ettevõtja silmas pidama, kui ta soovib Hiinas äritegevust alustada?

Hiinlased on väga aktiivsed ärimehed ja ei ütle kunagi ei. Omanda teadmisi Hiina ärikultuurist, ärieetikast ja tavadest ning vii ennast kurssi mängureeglitega. Nagu igal pool maailmas, on  samavõrd  tähtis väga hoolikalt valida partnereid, kellega äritegevust arendada või ühisettevõte luua.

4.  Missugused on sinu edasised plaanis seoses Hiinaga?

Pärast aastatepikkust ettevõtluskogemust Eestis on hea näha niivõrd selgeid märke uutest ärivõimalustest põnevatel suurtel maailmaturgudel. Hiina aeg on mulle olnud väga huvitav kogemus. Olen sõlminud  palju tutvusi, ärikontakte ja loonud uusi partnerlussuhteid, et pakkuda meie olemasolevatele ja tulevastele klientidele ning ka mitmetele teistele Eesti ettevõtetele uusi kasulikke koostöövõimalusi, tooteid ja teenuseid. Minu soov ongi kõige sellega edasi tegeleda.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s