Riskijuhtimise targad otsused

Novembri keskel aset leidnud vahejuhtum Elioni põhivõrgu seadmerikkega oli väärt õppetund meile kõigile, kelle igapäevatöö sõltub arvutist ja internetist. Mida me sellest õppisime? Näiteks seda:

1) ükskõik milline tehnoloogialahendus ei ole 100% töökindel;

2) plaan B võib olemas olla, aga see ei pruugi toimida (kui seda pole regulaarselt testitud);

3) äritegevuse katkemisel on rahas mõõdetav hind.

Saadud õppetund jääb aga kasutuks, kui me ei pane seda oma igapäevase äritegevuse konteksti ega küsi endalt: millised on minu ettevõtte riskid? Kas midagi sarnast, ehkki lokaalsemas mastaabis, võib juhtuda ka minu firmas ja juba homme?

IT riskide maandamine on tänu tehnoloogia kiirele arengule muutunud odavamaks ja kiiremini teostatavaks. Võtame lihtsa näite: ettevõttel on kasutuses 5 serverit, mille kasulik eluiga on ca 5 – need on hakanud ilmutama väsimusmärke, mis kasutajale tähendab tarkvara toimimistõrkeid ja/või töö aeglustumist. Igal serveril on omad ülesanded, ükski seade ei dubleeri teist.

Olukorra lihtne lahendus kirvemeetodil: ostame uued serverid ja kolime tarkvara sinna. Suhteliselt kallis ja tegelikult ka ebaefektiivne tee, seadmerikke risk jääb ikka maandamata.

Nutikam lahendus: virtualiseerime serverid; piisab võib-olla kolmest uuest serverist, mis moodustavad ühtse ressursikeskkonna – kui ka ühel serveril emaplaat või mälu rikneb, siis jätkavad teised seadmed kõikide infosüsteemide käigushoidmist, sest ressurss on ühiskasutuses.

Veel nutikam lahendus: jätame serverid üldse ostmata ning rendime vajalikul määral serverijõudlust HopIn.ee virtualiseeritud serverkeskkonnast.

Sellise lahenduse elegants peitub asjaolus, et ärivajadustele vastav IT power on igal ajahetkel „nupust juurde keeratav“. Võtame kasutusele uue tarkvara ja ütleme teenuspakkujale, et nüüd oleks vaja juurde nii palju operatiivmälu, protsessorijõudlust ja kõvakettaruumi, ning tunni aja pärast on see kõik olemas, marginaalse lisakuluga kuutasu muutumise näol. Paindlikkus ning IT kulude täpne juhtimine on saavutatud ja meenutan, et riskid on tunduvalt väiksemad, sest serverkeskkonnas on seadmed üksteist dubleerimas. Lisame siia juurde veel proffidest IT meeskonna teostatava pideva riistvaramonitooringu ning baastarkvara uuenduste paigaldamise ning oleme jõudnud olukorda, kus IT-st tulenev ärikatkestuse risk on suurel määral maandatud.

Marek Põldeots, AS IT Grupp juhatuse esimees

Lisainfo: www.hopin.ee

One response to “Riskijuhtimise targad otsused

  1. Mismoodi on Hopin teistsugune teenus kui microlinkil? Mis on siin uut???

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s