Kas julged oma mugavustsoonis elada?

Sageli kuuled sa igalt poolt manitsust: „Tule oma mugavustsoonist välja, riski, proovi!“ Mina julgen paljudele inimestele vastupidist soovitada: „Julge elada oma mugavustsoonis!“

Me elamegi enamiku eluajast oma mugavustsoonist väljas. Kui küsin kelleltki, kuidas läheb, siis vastavad inimesed peaaegu eranditult, et kiire on. See on ebaloomulik. Looduslik valik toimub nii, et just need, kes on oma mugavustsoonist väljas, süüakse ära.

Mugavustsoon tuleb muidugi ümber defineerida. See ei saa tähendada vaimset ega kehalist laiskust. Mugavustsoon võib pigem sarnaneda sellele, mida Mihály Csíkszentmihályi nimetab flow’ks. See tähendab, et inimene on kõrgelt motiveeritud – ta tahab teha seda, mida ta teeb. Ta ei tunne igavust, ta tunneb, et tema oskused  ja talle esitatud nõudmised on vastavuses. Selline inimene väljendab tavaliselt, et aeg kulgeb nii, et ei saa arugi….

Csíkszentmihályi täheldas, et inimene on kõige suutlikum siis, kui ta on oma flow tsoonis. Nõuab julgust mugavusstoonis elada ja ise oma edu defineerida.

Nagu ütles Bob Dylan:  „A man is a success if he gets up in the morning and gets to bed at night, and in between he does what he wants to do.“ („Inimene on õnnelik, kui ta tõuseb hommikul voodist ja läheb õhtul voodisse ning teeb vahepeal seda, mida ta tahab teha“)

One response to “Kas julged oma mugavustsoonis elada?

  1. Väga terane lähenemine, et püsige oma mugavustsoonis. Terane ka selles mõttes, et selles on tera sees. Tõesti on mugavustsoonist väljumise propagandat palju. Kuid kindlasti tuleb arvestada seda, et kui tahad toimivat mugavustsooni saavutada, pead ka midagi maksma, millestki loobuma jms valikud, sh ka maksma läbitunnetatud eksimuste hinnad.
    Aga, kuidas iganes Bob Dylan on selle mainitud ütluse puhul mõelnud, mina näen selles ütluses midagi õiget ja midagi eksitavat. Mingi ütlus võib saada ja saabki meie elus poliitikaks (policy). Taoliste suhtumismanitsuste või -õhutuste puhul tuleb kasuks nii sõnaja kui ka kuulaja vastutustunne ja äratundmisoskus – kellele, mida öelda, kellelt, mida kuulda. Olen kindel, et “mida ta tahab teha” peaks praktikas tähendama seda, et see on tugev teha tahtmine, s.o nn kerge koorma sündroom, mitte “suva, see on mu enda asi, mida teen”. Loomulikkus ongi mugav. Flow on flow, vaatamata takistustele ja paratamattusele. Ka ausus on mugav – nii endale kui teistele.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s