Pille Kams: ettevõtjaid ootab veel 100 miljonit euroraha

Vaatamata sellele, et perioodiks 2007–2013 ette nähtud eurorahast on suurem osa juba jaotatud, ootab ettevõtjaid endiselt üle 100 miljoni euro toetusraha. Toetust saab taotleda koolituste läbiviimiseks, ekspordi arendamiseks, arendustöötaja palkamiseks, tootearenduseks ning suuremahulisteks tootmisinvesteeringuteks.

Tihti on ettevõtjad pettunud, kui nende taotlus tagasi lükatakse. Paljudel juhtudel oleks saanudki seda vältida, kui oleks järgitud paari lihtsat reeglit.

Esiteks peab projekti idee vastama rangelt toetuse nõuetele. Piinlikult täpselt tuleb järgida tehnilisi tingimusi, mis just selle taotlusega kaasnevad.

Teiseks kehtib siin nõue „Raske õppustel, kerge lahingus“. Taotlus peab olema põhjalikult ette valmistatud ehk detailselt peavad olema läbi mõeldud projekti eesmärgid, tegevused, eelarve, ajakava ja tulemused. Näiteks kui on tegemist koolitusega, tuleb täpselt kirja panna, kes, millal, miks ja millisele koolitusele läheb. Tasub uurida ka seda, millised projektid on sarnast toetust varem saanud.

Soodsaim positsioon toetuste kaasamiseks on ettevõtteil, kes juba tegelevad ekspordiga, kelle tooted eristuvad ning kelle finantsseis on kindel. Kogemus on näidanud, et toetusi õnnestub hõlpsamini kaasata selliste ideede elluviimiseks, mis saaksid teoks ka ilma selleta. Samas on kindel, et toetust ei saa projekt, mida kunagi ei esitata.

Pille Kams on Innopolis Konsultatsioonide tegevjuht. Innopolisel on eurorahade taotlemisel ja projektide juhtimisel kümneaastane kogemus.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s