Talentism on uus kapitalism

Juba mõnda aega räägivad ka Eesti parimad personaliettevõtted kandidaatide asemel talentidest ja andmebaasi asemel talendipangast. Üks maailma juhtivaid personalifirmasid Manpower läheb aga veelgi kaugemale ja kuulutab uue ajastu – Inimeste Ajastu algust, kus kapitalism areneb edasi talentismiks.

Aastaid on räägitud globaalsest tööjõupuudusest ja vajadusest sellega kõige kõrgemal  otsustajate ja poliitika kujundajate tasemel tegeleda. Majanduskriis viis avalikkuse tähelepanu  ja fookuse sellelt teemalt küll mõneks ajaks kõrvale, kuid personalfirmad teavad hästi, et erialaoskustega ja õigete väärtuste ning suhtumisega kandidaatide hulk ei suurenenud ka kriisi ajal.  ”Talent crunch” või talendinappus on üks kriitilisemaid teemasid, millega tänapäeva moodsad ja arenevad, tegelikkuses küll pea kõik ettevõtted kokku puutuvad. See on globaalne ning pöördumatu trend, kuid Eesti oludes veelgi dramaatilisem seoses tööealiste inimeste osakaalu kiire vähenemisega lähitulevikus.

Tänapäeva talentidest tööotsijad eeldavad tööandjatelt järjest suuremat paindlikkust nii tööaja kui -koha suhtes, suuremat otsustusõigust oma tegemiste planeerimisel ja korraldamisel ning loovat ja arendavat töökeskkonda ning nende personaalsete väärtushinnangutega sobivat ettevõtte struktuuri.

Kõik uuendused, arengud ja protsessid algavad ikka ja ainult inimesest – andekast, võimekast ja motiveeritud talendist, kes soovib midagi uut luua või parendada olemasolevat. Innovatsioon on võimalik ainult inimeste vahel ja tihedas koostöös.

Peaaegu klisheeks on kujunenud väide, et raha on maailmas alati rohkem, kui häid ideid, mille teostamisse seda suunata. Seega talentism on uus kapitalism – kõige suurem väärtus ja liikumapanev jõud on inimesed, talendid ning mitte enam kapital (või tootmisvahendid, maa vms).

Inimkapital on muutunud raha asemel uueks majanduse käivitajaks ja mootoriks.

Maailm on näinud erinevaid ajastuid. Viimane käesoelev ajastu kannab trendikat nime infoajastu, kuid selged märgid näitavad, et oleme sisenemas uude ajastusse ja see on Talentide või ka lihtsalt Inimeste Ajastu (”Human Age”).

Kapitalil on olnud mängida väga tähtis roll viimastel sajanditel, informatsioonil viimastel aastkümnetel, viimased aastad aga on toonud rambivalgusse talendid.

Talentism on uus kapitalism – ilma talentideta ei toimu mingit arengut ega kasvu,  sõltumata sellest, kus need talendid toimetavad. Talendid ühendavad ideed ressurssidega ja teostavad missioone ning viivad ellu visioone. Andekate inimeste selgelt suunatud tahe suudab teha võimalikuks ka kõige pöörasemad unistused ning tegelikult on pea kõik inimlikult võimalik ehk ”Humanly Possible”.

Heigo Kaldra
Baltic Manager, Manpower

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s