Ülo Vihma: Eesti firmadel on maffiaperekonna tunnuseid

Hinnatud Itaalia giid Mare Ligi tõdeb ajakirjas Personali Praktik, et  itaallased on äärmiselt umbusklikud. Perekond on pea ainus kooslus, mida nad jäägitult usaldavad – seetõttu on Itaalias ka palju perefirmasid.

Pole ka ime, sest itaallased on läbi aegade omavahel võistelnud ja sõdinud. Poolsaar liideti üheks riigiks alles 1870. Kõik vähegi kuulsamad Itaalia linnad on olnud pikka aega linnriigid: Pisa, Lucca, Veneetsia, Genova, Firenze, Siena. Itaalia linnriikide iseseisvuse jäänukid tänapäeval on Vatikan ja San Marino. Ka perekonnad olid omavahel vaenujalal. Värvika pildi sellest annab Shakespeare’i „Romeo ja Julia“.

Maffia on otseselt selle ajaloolise traditsiooni sünnitis – see on nagu perekondlik riik riigis. Samas on maffiaperekond oma olemuselt äri, perefirma, mis toimib oma ja väga karmide reeglite järgi tsentraalse juhtimise all. See tähendab, et ta surub oma reeglid vägivallaga ka teistele peale.

Viimasel ajal sünnib Eestis üha rohkem perefirmasid. Üks põhjus on kindlasti ka  meie inimeste vaesuses – perefirma annab üsna hea võimaluse raha koondada ja investeerida. Kuid olen veendunud, et see on üldise usaldamatuse üks tulemusi.

Tänavu valminud EASi juhtimisvaldkonna uuring ütleb minu meelest seda, et paljudel Eesti firmadel on maffialiku perefirma tunnuseid. Sellele viitab uuringu kokkuvõte, kus tuuakse välja, et firmade juhtimine on tsentraalne, omanikel on firma juhtimises liiga suur roll ja sageli on ta ainuotsustaja; juhtimismudel on ühetaoline sõltumata valdkonnast ja motivatsioonisüsteem üheplaaniline, rahale orienteeritud. Kõlab, nagu oleks meil valdavalt tegemist perefirmadega, kus juhtohjad on omaniku-perepea käes, kes juhib äri nagu ristiisa kuulsas Coppola filmis.

Vägivald on koostöö vastand – see on jõu kasutamine tulemuse saavutamiseks. Koostöö aga tugineb usaldusel. Kui usalduskrediit on väike, siis ühistööd ei sünni ja head pikaealist firmat ei teki. Jääb vaid loota, et meie tegutsevad ja massiliselt juurde tekkivad firmad ei hakka oma äri ajamiseks kasutama maffia tegevusest tuntuks saanud võtteid.

Ülo Vihma on koolitus- ja arendusfirma Meeskonnakoolitus ja Arendus OÜ juhataja ja konsultant.

Lugu pärineb blogist www.meeskonnakoolitus.ee/blogi

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s