Kas inimest, kes tahab töölt lahkuda, on võimalik tagasi osta?

Sageli on juhid ise tekitanud olukorra, kus lahkumisavaldus muutub manipuleerimisvahendiks suurema palga saamisel. Elu näitab, et spetsialistide ja juhtide puhul on harva töökoha vahetamise ainupõhjuseks palk. Juht peaks mõistma, mis selle taga tegelikult on. Kirjutab Sirje Tammiste novembrikuu ajakirjas Director.

**

Ikka juhtub, et hea töötaja on juba uue tööpakkumise saanud ja lahkumisavalduse kirjutanud ning juht teeb siis ruttu kõrgema palgapakkumise. Ta ei soovi inimesest loobuda ja n-ö ostab ta tagasi. Probleem on justkui lahenenud – ei pea hakkama uut otsima.

Kuid kogemus ütleb, et asi pole rahas või mitte ainult selles. Tark oleks inimesega avameelne vestlus pidada: mis on need asjad, mis talle siin ei meeldinud ja mida ta sooviks muuta. Uue töö otsimine on pikk protsess, personalifirmas kuulub selle juurde lisaks vestlusele kindlasti ka testimine ja taustauuringud. Kui inimene on valmis nii palju aega uue töö leidmisse panema, siis pole see hetkeemotsioon. Juhil on oluline mõista, miks ettevõttele  väärtuslik töötaja oli valmis nii suurt sammu ette võtma. Pelgalt raha ei pruugi siin aidata – see on lühiajaline perspektiiv.

Väga oluline on, et juht teaks, kes on tema ettevõttes võtmetöötajad, keda tahetakse arendada tipptegijaks ja kellest võiks loobuda. Tipptegijate hoidmine on strateegiliselt oluline, nende lahkumine võib firma käekäiku olulisel määral mõjutada, nii et nende hoidmine ning sidumine ettevõttega on juhi oluline töö.

Kui tipptegija soovib lahkuda, on probleem tõsisem ja tema tagasiostmine rahaga on kallim kui läbimõeldud motivatsioonipakett ja arenguvestlustel tehtud kokkulepetest kinnipidamine. Kui soovib lahkuda noor perspektiivikas töötaja, siis ei ole kahju ehk hetkel nii suur, kuid samas jääb varumeeste pink lühemaks. Ettevõte peaks oma järelkasvu kasvatamisele järjepidevalt mõtlema – nii suudab ta püsida heas konkurentsis. Ka kogenud töötajatel võiks olla tunne, et noored hingavad kuklasse ja loorberitel puhata ei saa.

Kui juht saab lahkumisavalduse inimeselt, kellest loobumine on raske, ei maksa loota, et seda saab rahaga kompenseerida. Enamasti on lahkumise põhjused sügavamad. Mõtle enda kui juhi peale. Võta aega jutuajamiseks, et jõuda päriselt selle inimeseni. Mõtle, mida sa peaksid teisiti tegema, et head inimesed sinu juurest ära ei läheks.

Mis puudutab aga palga tõstmist lahkumisavalduse peale, siis on see kindlasti signaal ka teistele töötajatele. Lahkumisavaldus võib muutuda manipuleerimisvahendiks.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s