VELLO RÄÄK: gepardi, gnuu ja hüääni lugu

Gepard on savanni kiireim ja ka üks kõige võimsamaid kiskjaid.  Harva pääseb gnuuantiloop oma kurvast saatusest, kui gepard on ta välja valinud ning jälitama asunud. Aga mitte alati ei saa gepard mahamurtud loomast kõhtu täis süüa. Mõnikord peab ta taanduma lõvi ees. Nii mõnigi kord tuleb alla vanduda ka sellisele äbarikule nagu… hüään. Võitluses üks ühe vastu peaks gepard hüäänist üldjuhul kergesti võitu saama. Aga kui hüäänid tulevad näiteks kümnekesi, on gepardil targem saak hüäänikarjale loovutada.

Võimalik, et gepard märkas hüäänikarja, kuid ei pidanud nende kohalolu oluliseks. Olles keskendunud ainult nõrgima gnuuantiloobi leidmisele, ei pööranud ta hüäänidele õigel hetkel tähelepanu. Ning ei muutnud oma algset tegevusplaani. Ehk teisisõnu: ei loonud erinevate arengute puhuks oma stsenaariume.

Ühe ettevõtte püsimajäämiseks on sama tähtis mitmete stsenaariumitega töötada. Kõige meeldivam on muidugi mõelda kõige positiivsemas toonis. Aga olge valmis ka selleks, et mõnikord ei lähe hästi. Sest siis, kui tulevik on käes ja kõik juba mingis suunas jooksevad, on hilja jooksmist alustada. Eeltöö peab olema enne tehtud.

Regulaarselt tuleks mõelda sellele, millised on riskid, mis su äri mõjutavad. Gepard näiteks peab vaatama, et peale hüäänide veel lõvi lähedal pole; et ta gnuud taga ajades järsakult alla ei kuku; et ta küti kuuli ette ei satu jne.

Elutähtis ei ole mitte aru saada, kuidas on olukord praegu, vaid hinnata, milline on see natukese aja pärast.

Teine sama tähtis asi  on organisatsiooni võimekuse tõstmine. Gepard peab veenduma enne rünnakut, kas ta käpad on terved kiireks jooksuks; kas ta saba on korras tasakaalu hoidmiseks; kas ta lihastoonus on piisavalt kõrge…

Organisatsioon peab olema proovikivideks valmis. Strateegitsemisel pole mõtet, kui organisatsioon on mäda. Annad stardi, ja kõik kukub laiali. Sest inimestel puuduvad oskused, teadmised ja kogemused sellises olukorras käitumiseks.

Nii et arenda ja õpeta oma inimesi. Arenda ka süsteeme, struktuure ja protsesse. Ole valmis erinevateks tulevikeks ja kui võimalus tekib, ära kõhkle!

Vello Rääk on konsultant ja õppejõud

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s