Kurikaelad, lollid ja taibukad. Kuidas neid kõige õigemini juhtida?

Kui sa ei tea, kuidas erinevaid inimesi, eriti keerulisi tüüpe juhtida, siis ajavad nad kogu su visiooni uppi. Tuntud psühholoog ja nõustaja Henry Cloud pakkus tänavusel Global Leadership Summitil välja lahenduse. Loe Directori jaanuarinumbrist.

**

Mõni inimene sinu tiimis võib olla väga andekas, võib-olla isegi kõige andekam. Aga mõnikord ei lase tema kehv töö või suhtumine, mida ta levitab, sul öösiti magada. Eeldan, et sa oled juhina kena ja vastutustundlik. Sinutaolised inimesed mõtlevad tihti, et kõik inimesed sellel planeedil on samasugused kui sina. Paraku see nii ei ole. Psühhiaatria- ja juhtimisuuringud, samuti Piibel, näitavad, et kõik inimesed pole ühesugused ning kõiki, keda sa juhid, ei saa juhtida ühtmoodi. Kuid just nii kenad ja vastutustundlikud juhid teevad ja see ongi viga.

Räägin kolmest inimtüübist – ehkki mulle ei meeldi inimeste liigitamine, on see siinkohal asjakohane ja see kõik on kirjas ka Piiblis: inimesed jagunevad mõistlikeks (wise), rumalateks (fools) ja kurjadeks (evil). Kui sa oma ettevõtte lood, koosneb see reeglina alguses ainult toredatest inimestest, sest sa kaasad sõpru ja neid, kelle tausta sa tead. Mida suuremaks ettevõte kasvab, seda suurem on tõenäosus, et sekka satub ka mõni rumal ja õel inimene. Vaatame, mida teha tarkade, rumalate ja kurjade inimestega.

MÕISTLIKUD

Mõistliku-taipliku inimese tunneb ära selle järgi, et kui talle hakkab valgus silma paistma, siis ta teeb midagi, et see teda ei häiriks. Ta muudab midagi kas oma tegevuses või endas, et reaalsusega sobituda. Seda olukorda ilmestab järgmine lugu: müük ühes koeratoitu tootvas firmas ei edene sugugi ning omanik vallandab müügitiimi. Tööle võetakse uus meeskond, pakend tehakse ümber, kuid müüki ikka ei teki. „Vallandage müügitiim!“ kõlab käsk. Ja nõnda terve aasta. Viimaks teatab üks tegelane: „Koertele ei meeldi see toit.“ Mida mõistlik inimene sellises olukorraks teeks? Mõistagi muudaks koeratoidu retsepti…. Mõistlikel on veel üks omadus: kui sa juhid tähelepanu nende puudustele, siis nad on sulle selle eest tänulikud.

Kuidas käituda, kui su meeskonnas on mõistlikud inimesed? Räägi nendega. Anna neile tagasisidet ja head nõu. Varusta neid infoga. Aga nendega on ka üks juhtimislik probleem. Nad peavad sobima sellele ametikohale ja tööle. Sul võivad olla mõistlikud ja andekad inimesed, aga nendega pole midagi peale hakata, kui nad teevad valet tööd. Ühesõnaga: juhenda neid ja anna neile sobiv töö.

RUMALAD

Rumalad on sageli tulemuslikud ja karismaatilised. Ja just siin peitubki probleem. Tark inimene püüab ennast muuta, rumal inimene püüab tõde muuta. Seda saab mitmeti teha, näiteks nii: „See pole küll mingi suur probleem..“, „Ah, sa tähtsustad seda üle“ jne. Nad süüdistavad sageli teisi: „Kui sa vaid annaksid mulle rohkem võimalusi või ressursse…“.  Nende esimene reaktsioon on väliste põhjuste otsimine, nad ei ole tagasisidet kuuldes rõõmsad, sageli vastupidi. Nad teevad pärast üldkoosolekut oma koosoleku, et otsida liitlasi sinu vastu. Nii tekivadki lõhenemised.

Ma mäletan üht kohtumist, kus olid kohal tegevjuht ja turundusjuht. Neil oli just ebaõnnestunud ühe toote turuletoomine, suuresti seetõttu, et turundusjuht oli oma töö tegemata jätnud ja reklaam oli vilets. Kui tegevjuht selle kohta aru päris, hakkas turundusjuht kohe vabandama: „Telejaamad lubasid meile häid reklaamiaegu, aga tegelikult me neid ei saanud.“

Juht: „Aga telejaamadega tegelemine oli ju sinu vastutusala?“

Turundusjuht: „Jah, aga tootmisgrupp tegi nii ja naa ja selle tõttu kõik hilines…“

Ma ei pidanud enam lõpuks vastu ning sekkusin. Küsisin tegevjuhilt, mis tunne tal tegelikult on. Ta vastas: „Mul on lootusetuse tunne.“ – „Just,“ vastasin, „ja tead, miks? Sest probleem ei asu selles ruumis.“ Väga raske on lahendada probleemi, mis asub kusagil mujal. Rumalad ei näe seda probleemi ja ei võta seda omaks, ehkki sa loodad kena vastutustundliku juhina, et nad hakkavad sind ühel päeval kuulama. Jah, sa oled ühest või teisest asjast rääkinud 63 korda, aga äkki täna ikkagi on see päev!

Tegelikult pead sellest lootusest loobuma. Ei saa loota, et tulemus paraneb, kui teed iga päev ühte ja sama asja. Lõpeta rääkimine, sest sa pole enam olukorra eest vastutav. Sinu kui juhi töö on võtta juhtimine taas üle ja lõpetada see hullumeelsus.

Ütle inimesele otse: „Me oleme rääkinud sellest probleemist lõpmata arv kordi ja ma ei taha sellest enam rääkida. Ma ei tea, kuidas sulle tagasisidet anda. Ma olen üsna lootusetus olukorras. Kas tead, mida ma juhina pean lootusetus olukorras tegema? Ma pean kaitsma meie ettevõtet ja visiooni. Ning hoolitsema järgmise kvartali tulemuste ja firmakultuuri eest. Ma ei taha, et järgmine kord toote turuletoomine ebaõnnestuks. Palun ütle mulle, kuidas ma pean sinuga rääkima, et midagi tõesti muutuks. Ma tahan seda tõesti teada…“ Ole siin hooliv ja tähelepanelik, sest inimene võib olla rumal ka hirmu või häbi tõttu. Küsi ühtlasi, kuidas sa saad toeks olla.

Aga mis siis, kui ikka midagi ei muutu? Kirjelda täpselt, mis sel juhul juhtub – võib-olla peab inimene oma koha vabastama. Aga olgu tagajärjed rumala jaoks kergemad või raskemad, igal juhul kehtib siin järgmine põhimõte: ta ei muutu, kui talle on jäetud võimalus tõde ignoreerida. Rumalad muutuvad vaid juhul, kui nad tõe eest ei pääse ning tunnevad, et mittemuutumise valu on suurem kui muutumise valu. Aga see nõuab juhilt tugevat selgroogu, sest see võib olla üks raskemaid vestlusi, mida tal on tulnud pidada.

KURJAD INIMESED

Kui sa oled optimistlik, hooliv ja tore inimene, siis on sul isegi raske uskuda, et kurje inimesi üldse olemas on. Aga on ja nad tahavad põhjustada teistele valu ja ebameeldivusi. Olen näinud selliseid inimesi ka firma tippjuhtkonnas, sõrmega viibutamas ja käratamas: „Ma teen pihuks ja põrmuks! Ma lasen selle koha õhku!“

Mõnede inimestega lihtsalt ei saagi rääkida, sest nad on kurjad. Neid ei saa muuta tagasisidet andes. Nende jaoks on teine strateegia: seadus, relvad ja raha. Selliste inimeste eest tuleb end kaitsta ja nendega tulebki rääkida vaid advokaadi kaudu (sest ole igaks juhuks valmis – nad võivad su kohtusse kaevata). Olen ka näinud, kuidas mõnikord tuleb sellistele inimestele kutsuda politsei.

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s