Ühe läbipõlemise lugu Kuidas seda vältida

Mida läbipõlemine õieti tähendab, keda see ähvardab ja kuidas sellest hoiduda? Isikliku loo räägib moekunstnik Tiina Talumees, nõuandeid jagab Mart Jürisoo. Tiina ja Mardiga vestles Kristina Traks.

**

„Tegin kontoris kõike ise, sest abilist mul tollal polnud. Kui lambipirn läbi põles, siis Tiina läks ja tõi ise poest uue pirni, selle asemel et kleiti disainida,“ räägib moekunstnik Tiina Talumees

aastatagusest ülipingelisest ajast, mil läbipõlemine ehk tugevamini kui kunagi varem silme

ees terendas.

Paljude edukate Eesti naiste lemmikmoekunstnik Talumees kolis sel ajal oma moestuudiot

Rotermanni kvartalisse. Masu käis temagi klientide rahakottide pihta, kuid stuudio pidi ju ikkagi

ellu jääma. „Kolm kuud pidevat muret, kas veame ikka välja,“ meenutab naine tagantjärele, „vahetasin raha kokku hoidmiseks isegi auto odavama vastu… ja mulle tundus, et hoian firma raha kokku ka nii, et ei palka endale assistenti. Tulemus oli see, et päeva lõpuks oli mul telefonis 20 vastamata kõnet, postkastis kolm korda nii palju vastust ootavaid e-kirju, kuid ma ei tahtnud mitte kellegagi suhelda,“ räägib ta.

Mitu tundi on ühes päevas?

Talumehe tööpäevad nägid siis välja nii, et kella 9st tööle, 5–6ni suhtlemine klientidega ning

pärast seda, kui õmblejad olid läinud koju, võttis ta ette paberitöö: raamatupidamise,

hinnapakkumised, kirjad… Tööpäevad venisid kella 10ni õhtul ja nii iga päev. Töised olid ka nädalavahetused. Ning mingil ajal oli ju ka vaja rõivaid disainida ehk põhitööd teha. Ometi ütleb Tiina, et loominguline pool tol ajal ei kannatanud – seda lihtsalt oli vaja teha, sest firma pidi edasi töötama.

Asjadesse saabus pööre, kui Talumees elukaaslase utsitusel ühe koolitaja poole pöördus. „Ta andis

mulle ja kõigile me firmas head nõu ning õpetas mind delegeerima. Tema soovitusel võtsin endale

ka assistendi, kes vastab nüüd mu telefonile ja meilidele ning korraldab kõiki põhitegevusega kaudselt seotud tegevusi. Ma ei pea enam ise üksnes müüma ja müüma, saan tegeleda sügavamalt

loominguga ja klientide rahulolu kasvatamisega,“ räägib ta.

Oht läbi põleda on tegelikult kogu aeg üsna suur. Kuu aega järjest puhkamist on Talumehe jaoks luksus, mida ta pole endale lubanud moestuudio asutamise ajast saadik ehk juba 13 aastat. Maksimaalselt kaks nädalat puhkust suvel on kõik, mis ta endale võtab. „Esimene nädal kulub enda välja lülitamiseks tööst, kuid teisel nädalal hakkan juba tööasjade pärast muretsema,“ kirjeldab ta.

Talumees möönab kokkuvõtteks, et õppis sellest kogemusest, et odavam on säästa ennast ja palgata

abiline, kui püüda ise kõik ära teha.

Läbipõlemise protsess on pikk

Eesti päritolu stressiuurija, raamatu „Läbipõlemine“ autori, Rootsi töötervishoiuarsti Mart Jürisoo sõnul kipub läbipõlemine tabama neid inimesi, kes tegelevad igapäevaselt teiste inimeste probleemidega: tervishoiutöötajad, õpetajad, politseinikud, finantssektori töötajad – ohus on kõik, kes teenindavad teisi inimesi ja samal ajal peavad näitama kõrgeid töötulemusi. Eriti suur riskigrupp on keskastmejuhid, kes on justkui pidevalt kahe tule vahel – ühelt poolt alluvad ja teisalt ülemused.

Läbi põleb tema sõnul „eriti sihikindel indiviid“ – ta võib olla sisemiselt kindel või ka hoopis  ebakindel, tal on kalduvus kontrollile ja nartsissismile. On firmasid, mis justkui soodustavad oma töötajate läbipõlemist. Tüüpiliselt on neis firmades näiteks juhtimine ebamäärane, töötajatele esitatakse kõrgeid nõudeid, ressursse on vähe ning turvatunnet nad ei paku.

Jürisoo ütleb oma praktikale tuginedes, et harva leiab inimese, kes on täiesti läbi põlenud. Küll aga on paljud inimesed pidevas läbipõlemisprotsessis – suvel, kui on puhkus, on neil parem, ning pingelistel perioodidel läbipõlemissümptomid süvenevad. „Selline olek võib kesta viis, kümme või viisteist aastat, kuid mingil hetkel viib raske konflikt inimese üle piiri,“ kirjeldab ta. „Ka ei puuduta läbipõlemine ainult tööelu, enamasti on seal kõrval ka kodused probleemid.“

Kogu artiklit saad lugeda maikuu Directorist. Leia poest või telli tellimine@director.ee  

2 responses to “Ühe läbipõlemise lugu Kuidas seda vältida

 1. Tänan võrratut moekunstnikku Tiina Talumeest õpetliku loo eest.
  Suurepäraseks meistriks saab vaid oma andeid arendades, neile fokuseerimises.
  Küsimus on pigem oma praktiliste tegevuste fokuseerimises, et mitte argiste segajate seas end “peenrahaks vahetada”. Tööjaotus! Sest töö, mida sa väga armastad, ei tundugi ju tööna…!
  Marju Unt

 2. Vabandust, parandasin vea! Marju

  Tänan võrratut moekunstnikku Tiina Talumeest õpetliku loo eest.
  Suurepäraseks meistriks saab vaid oma andeid arendades, neile fokuseerides.
  Küsimus on pigem oma praktiliste tegevuste fokuseerimises, et mitte argiste segajate seas end “peenrahaks vahetada”. Tööjaotus! Sest töö, mida sa väga armastad, ei tundugi ju tööna…!
  Marju Unt

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s