Kuidas vabaneda vabandamisest?

Vabandamine on asi, mis tasub jätta ainult selleks puhuks, kui see tõesti õigustatud on, ütleb Sarah Neish ajakirja Psychologies oktoobrinumbris.

Jälgi ennast
Mõtle nende olukordade peale, mil sul on kombeks öelda „Vabandust“. Millal seda kõige enam juhtub: kas siis, kui oled stressis või pinge all; kas mõne konkreetse inimese juuresolekul või näiteks juhul, kui oled sunnitud kelleltki abi paluma? Kui oled selgeks teinud, millal kipud ülevabandama, siis saad ühtlasi liigsele vabandamisele piiri panna.

Mõtle, mida sa vabandamisega tegelikult teiselt inimeselt palud
Kui sa vabandad, siis tahad sa ju kelleltki, et ta sulle andeks annaks. Kuid andeks andmine tähendab inimesele suurt emotsionaalset pingutust, nii et sa tahad temalt tegelikult päris suurt pingutust, kui iga väiksemagi eksimuse pärast vabandad. Kas see, et sa kaaskodanikelt nii palju emotsionaalselt energiat nõuad, on ikka õigustatud?

Lase teistel ka radu siluda
Naised kipuvad sageli olema rahuloojad või vahetalitajad ning vabandavad sageli lihtsalt selleks, et konflikte ära hoida. Aga pea meeles: kui sa võtad vastutuse vigade eest, mis pole tegelikult tekkinud sinu süül, siis lood sa sellega suhtumise, et sind saabki alati süüdistada, kui kellelgi miski viltu läheb. Hoia ennast tagasi ja jäta mõni vabandus vahele – nii saavad teised inimesed ka võimaluse vabandada. Sa võid ju öelda, et nad ei tee seda mitte kunagi, aga kust sa tead, kui pole neil lasknudki seda teha.

Proovi mitmeid vabandamisvõimalusi
On ju teada, et sõnad kaotavad tähenduse, kui neid liialt sageli pruukida. Püüa vabandada kuidagi teisti, nt: „Ma eksisin“, „Ma tegin vea“, või „Mida ma saan teha, et oma viga heaks teha?“ Ja mõnikord on mitteverbaalne vabandus sama efektiivne. Kui leiad ennast taas olukorras, kus tahad vabandama hakata, siis mõtle, äkki saad midagi muud teha, et oma eksimust hüvitada.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s